World Cup Schedule and Results

51971



 
POOL A  POOL B
United States (4-0) Azerbaijan (3-1)
Japan (3-1) Cuba (1-3)
Georgia (2-2) Mongolia (1-3)
India (0-4) Kazakhstan (2-2)

SESSION I // SATURDAY, APRIL 7
10 A.M. USA 10 India 0
10 A.M. Mongolia 6 Kazakhstan 4
11:15 A.M. Georgia 3 Japan 7
11:15 A.M. Azerbaijan 8 Cuba 2


 



 

SESSION II // SATURDAY, APRIL 7
2 P.M. OPENING CEREMONIES
2:30 P.M. USA 7 Japan 3
4:30 P.M. Mongolia 3 Cuba 7
5:45 P.M. Georgia 8 India 2
5:45 P.M. Azerbaijan 9 Kazakhstan 1








 
SESSION III // SUNDAY, APRIL 8
10 A.M. USA 8 Georgia 2
10 A.M. Mongolia 3 Azerbaijan 7
11:15 A.M. Japan 9 India 1
11:15 A.M. Cuba 5 Kazakhstan 5
SEVENTH India 0 Kazakhstan 10
FIFTH Georgia 6 Mongolia 4
THIRD Japan 6 Cuba 4
GOLD USA 6 Azerbaijan 4












USA VS. INDIA // 10 A.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Thomas Gilman (USA) won by forfeit  
61 kg/134 lbs. – Joe Colon (USA) decision over Sandeep Tomar (India), 6-4
65 kg/143 lbs. - Logan Stieber (USA) tech fall over Sharvan (India), 12-2
70 kg/154 lbs. – James Green (USA) tech fall over Arun Kumar (India), 10-0
74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs (USA) tech fall over Vinod Kumar Omprakash (India), 11-1
79 kg/174 lbs. - Kyle Dake (USA) tech fall over Sachin Giri (India), 11-0
86 kg/189 lbs. - David Taylor (USA) tech fall over Pawan Kumar (India), 10-0
92 kg/202.5 lbs. – Hayden Zillmer (USA) decision over Deepak Punia (India), 7-0
97 kg/213 lbs. - Kyle Snyder (USA) tech fall over Viky (India), 10-0
125 kg/275 lbs. – Dom Bradley (USA) tech fall over Pushpender Singh (India), 10-0

MONGOLIA VS. KAZAKHSTAN // 10 A.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. – Bekhbayar Erdenebat (Mongolia)  tech fall over Mukhambed Kuatbek (Kazakhstan), 10-0
61 kg/134 lbs. –  Tuvshintulga Tumenbileg (Mongolia) decision over Rassul Kaliyev (Kazakhstan), 2-1
65 kg/143 lbs. - Sayatbek Okassov (Kazakhstan) tech fall over Batnagnai Batcguluun (Mongolia), 13-1
70 kg/154 lbs. – Meirzhan Ashirov (Kazakhstan) decision over Ganbayar Sanjaa (Mongolia), 4-1
74 kg/163 lbs. – Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia) decision over Daniyar Kaisanov (Kazakhstan), 9-0
79 kg/174 lbs. - Saken Aitzhanov (Kazakhstan) fall over Gantulga Iderkhuu (Mongolia) 
86 kg/189 lbs. - Uitumen Orgodol (Mongolia) decision over Elkan Assadov (Kazakhstan), 6-4
92 kg/202.5 lbs. – Iliskhan Chilayev (Kazakhstan) decision over Turtogtokh Luvsandorj (Mongolia), 2-1
97 kg/213 lbs. - Batzul Ulziisaikhan (Mongolia) decision over Mamed Ibragimov (Kazakhstan), 7-5
125 kg/275 lbs. – Zolboo Natsagsuren (Mongolia) tech fall over Oleg Boltin (Kazakhstan), 12-2

GEORGIA VS. JAPAN // 11:15 A.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Yuki Takahashi (Japan) tech fall over Teimuraz Vanishvili (Georgia), 11-0
61 kg/134 lbs. – Rinya Nakamura (Japan) decision over Lasha Lomtadze (Georgia), 9-2
65 kg/143 lbs. - Daichi Takatani (Japan) decision over Magomed Saidovi (Georgia), 7-4
70 kg/154 lbs. – Keisuke Otoguro (Japan) decision over Levan Kelekhsashvili (Georgia), 10-8
74 kg/163 lbs. – Yuhi Fujinami (Japan) tech fall over Tarzan Maisuradze (Georgia), 13-2
79 kg/174 lbs. - Sohsuke Takatani (Japan) tech fall over Tariel Gaphrindashvili (Georgia), 11-0
86 kg/189 lbs. - Shota Shirai (Japan) decision over David Khutsishvili (Georgia), 6-0
92 kg/202.5 lbs. – Dato Marsagishvili (Georgia) tech fall over Takashi Ishiguro (Japan), 10-0
97 kg/213 lbs. - Givi Matcharashvili (Georgia) tech fall over Takeshi Yamaguchi (Japan), 10-0
125 kg/275 lbs. – Zviadi Metreveli (Georgia) decision over Taiki Yammoto (Japan), 3-2

AZERBAIJAN VS. CUBA // 11:15 A.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. – Giorgi Edisherashvili (Azerbaijan) decision over Reineri Andreeu Ortega (Cuba), 7-5
61 kg/134 lbs. –  Akhmednabi Gvarzatilov (Azerbaijan) decision over Yowlys Bonne Rodriquez (Cuba), 8-0
65 kg/143 lbs. - Alejandro Enrique Valdes Tobier (Cuba) fall over Haji Aliyev (Azerbaijan)
70 kg/154 lbs. – Joshgun Azimov (Azerbaijan) decision over Franklin Maren Castillo (Cuba), 7-3
74 kg/163 lbs. – Livan Lopez Azcuy (Cuba) decision over Gasjimurad  Omarov (Azerbaijan), 6-2
79 kg/174 lbs. - Jabrayil Hasanov (Azerbaijan) tech fall over Yoan Zulueta Morales (Cuba), 10-0
86 kg/189 lbs. - Aleksander Gostiev (Azerbaijan) decision over Yurieski Torreblanca Queralta (Cuba), 3-2
92 kg/202.5 lbs. - Aslanbek Alborov (Azerbaijan) decision over Lazaro Daniel Hernandez (Cuba), 7-4
97 kg/213 lbs. - Roman Bakirov (Azerbaijan) decision over Reineris Salas Perez (Cuba), 3-0
125 kg/275 lbs. - Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan) decision over Yudenny Alapajon Estevez (Cuba), 3-2

USA VS. JAPAN // 2:30 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Yuki Takahashi (Japan) decision over Thomas Gilman (USA), 4-1
61 kg/134 lbs. – Kazuya Koyanagi (Japan) decision over Kendric Maple (USA), 2-2
65 kg/143 lbs. - Takuto Otoguro (Japan) decision over Logan Stieber (USA), 10-5
70 kg/154 lbs. – James Green (USA) decision over Kirin Kinoshita (Japan), 8-5
74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs (USA) decision over Yuhi Fujinami (Japan), 7-1
79 kg/174 lbs. - Kyle Dake (USA) tech fall over Sohsuke Takatani (Japan), 10-0
86 kg/189 lbs. - David Taylor (USA) tech fall over Masao Matsusaka (Japan), 12-2
92 kg/202.5 lbs. – J’den Cox (USA) tech fall over Takashi Ishiguro (Japan), 11-0
97 kg/213 lbs. - Kyle Snyder (USA) tech fall over Taira Sonoda (Japan), 10-0
125 kg/275 lbs. – Nick Gwiazdowski (USA) tech fall over Nobuyoshi Arakida (Japan), 10-0

MONGOLIA VS. CUBA // 4:30 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Bekhbayar Erdenebat (Mongolia) decision over Reineri Andreeu Ortega (Cuba), 4-0
61 kg/134 lbs. –  Yowlys Bonne Rodriquez (Cuba) decision over Tuvshintulga Tumenbileg (Mongolia), 6-4
65 kg/143 lbs. - Alejandro Enrique Valdes Tobier (Cuba) tech fall over Batnagnai Batcguluun (Mongolia), 11-0
70 kg/154 lbs. – Franklin Maren Castillo (Cuba) decision over Ganbayar Sanjaa (Mongolia), 5-3
74 kg/163 lbs. – Livan Lopez Azcuy (Cuba) decision over Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia), 3-3
79 kg/174 lbs. - Gantulga Iderkhuu (Mongolia) fall over Yoan Zulueta Morales (Cuba)
86 kg/189 lbs. - Yurieski Torreblanca Queralta (Cuba) decision over Uitumen Orgodol (Mongolia), 3-2
92 kg/202.5 lbs. – Lazaro Daniel Hernandez Luis (Cuba) decision over Turtogtokh Luvsandorj (Mongolia), 4-3
97 kg/213 lbs. - Reineris Salas Perez (Cuba) tech fall over Batzul Ulziisaikhan (Mongolia), 11-1 
125 kg/275 lbs. – Zolboo Natsagsuren (Mongolia) decision over Yudenny Alapajon Estevez (Cuba), 2-2

GEORGIA VS. INDIA // 5:45 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Teimuraz Vanishvili (Georgia) won by forfeit
61 kg/134 lbs. – Sandeep Tomar (India) decision over Lasha Lomtadze (Georgia), 4-1
65 kg/143 lbs. - Sharvan (India) won by medical forfeit
70 kg/154 lbs. – Levan Kelekhsashvili (Georgia) decision over Arun Kumar (India), 7-2
74 kg/163 lbs. – Tarzan Maisuradze (Georgia) tech fall over Vinod Kumar Omprakash (India), 10-0
79 kg/174 lbs. - Tariel Gaphrindashvili (Georgia) tech fall over Sachin Giri (India), 11-1
86 kg/189 lbs. - David Khutsishvili (Georgia) decision over Pawan Kumar (India), 4-3
92 kg/202.5 lbs. – Givi Matcharashvili (Georgia) tech fall over Deepak Punia (India), 10-0
97 kg/213 lbs. - Giorgi Meshvildishvili tech fall over Viky (India), 10-0
125 kg/275 lbs. – Zviadi Metreveli (Georgia) decision over Pushpender Singh (India), 5-0

AZERBAIJAN VS. KAZAKHSTAN // 5:45 P.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. – Afgan Khashalov (Azerbaijan) decision over Mukhambed Kuatbek (Kazakhstan), 8-1
61 kg/134 lbs. –  Akhmednabi Gvarzatilov (Azerbaijan) decision over Rassul Kaliyev (Kazakhstan), 15-15
65 kg/143 lbs. - Haji Aliyev (Azerbaijan) decision over Sayatbek Okassov (Kazakhstan), 7-1
70 kg/154 lbs. – Joshgun Azimov (Azerbaijan) decision over Meirzhan Ashirov (Kazakhstan), 7-0 
74 kg/163 lbs. – Gasjimurad Omarov (Azerbaijan) decision over Daniyar Kaisanov (Kazakhstan), 2-1
79 kg/174 lbs. - Jabrayil Hasanov (Azerbaijan) decision over Saken Aitzhanov (Kazakhstan), 8-1
86 kg/189 lbs. - Aleksander Gostiev (Azerbaijan) decision over Elkhan Assadov (Kazakhstan), 3-0
92 kg/202.5 lbs. - Aslanbek Alborov (Azerbaijan) tech fall over Iliskhan Chilayev (Kazakhstan), 10-0
97 kg/213 lbs. - Roman Bakirov (Azerbaijan) decision over Mamed Ibragimov (Kazakhstan), 3-2
125 kg/275 lbs. - Daulet Shabanbay (Kazakhstan) decision over Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan), 3-3

USA VS. GEORGIA // 10 A.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Thomas Gilman (USA) decision over Teimuraz Vanishvili (Georgia), 6-4
61 kg/134 lbs. – Lasha Lomtadze (Georgia) decision over Kendric Maple (USA), 4-3
65 kg/143 lbs. - Logan Stieber (USA) tech fall over Magomed Saidovi (Georgia), 10-0
70 kg/154 lbs. – James Green (USA) decision over Levan Kelekhsashvili (Georgia), 8-0
74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs (USA) tech fall over Tarzan Maisuradze (Georgia), 10-0
79 kg/174 lbs. - Kyle Dake (USA) tech fall over Tariel Gaphrindashvili (Georgia), 10-0
86 kg/189 lbs. - David Taylor (USA) tech fall over David Khutsishvili (Georgia), 11-1
92 kg/202.5 lbs. – Dato Marsagishvili (Georgia) decision over J’den Cox (USA), 5-0
97 kg/213 lbs. - Kyle Snyder (USA) tech fall over Givi Matcharashvili (Georgia), 10-0
125 kg/275 lbs. – Nick Gwiazdowski (USA) decision over Zviadi Metreveli (Georgia), 7-0 

MONGOLIA VS. AZERBAIJAN // 10 A.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. – Bekhbayar Erdenebat (Mongolia) decision over Afgan Khashalov (Azerbaijan), 2-1
61 kg/134 lbs. –  Tuvshintulga Tumenbileg (Mongolia) decision over Akhmednabi Gvarzatilov (Azerbaijan), 7-2
65 kg/143 lbs. - Aghahuseyn Mustafayev (Azerbaijan) won by forfeit
70 kg/154 lbs. – Joshgun Azimov (Azerbaijan) decision over Ganbayar Sanjaa (Mongolia), 9-4
74 kg/163 lbs. – Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia) decision over Gasjimurad Omarov (Azerbaijan), 10-6
79 kg/174 lbs. - Jabrayil Hasanov (Azerbaijan) tech fall over Iderkhuu  Gantulga (Mongolia), 12-2 
86 kg/189 lbs. - Aleksander Gostiev (Azerbaijan) decision over Uitumen Orgodol (Mongolia), 10-3
92 kg/202.5 lbs. – Aslanbek Alborov (Azerbaijan) tech fall over Turtogtokh Luvsandorj (Mongolia), 11-0
97 kg/213 lbs. - Roman Bakirov (Azerbaijan) decision over Batzul Ulziisaikhan (Mongolia), 10-1
125 kg/275 lbs. – Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan) decision over Zolboo  Natsagsuren (Mongolia), 3-2

JAPAN VS. INDIA // 11:15 A.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. - Yuki Takahashi (Japan) won by forfeit
61 kg/134 lbs. - Rinya Nakamura (Japan) tech fall over Sandeep Tomar (India), 11-0
65 kg/143 lbs. - Takuto Otoguro (Japan) tech fall over Sharvan (India), 10-0
70 kg/154 lbs. - Kirin Kinshita (Japan) tech fall Arun Kumar (India), 10-0
74 kg/163 lbs. – Ken Hosaka (Japan) won by forfeit 
79 kg/174 lbs. - Sohsuke Takatani (Japan) tech fall over Sachin Giri (India), 10-0
86 kg/189 lbs. - Masao Matsusaka (Japan) tech fall over Pawan Kumar (India), 10-0
92 kg/202.5 lbs. - Deepak Punia (India) decision over Takashi Ishiguro (Japan), 2-1
97 kg/213 lbs. - Takeshi Yamaguchi (Japan) decision over Viky (India), 6-2
125 kg/275 lbs. – Nobuyoshi Arakida (Japan) decision over Pushpender Singh (India), 4-0

CUBA VS. KAZAKHSTAN // 11:15 A.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. – Reineri Andreeu Ortega (Cuba) decision over Mukhambed Kuatbek (Kazakhstan), 4-1
61 kg/134 lbs. –  Rassul Kaliyev (Kazakhstan) decision over Yowlys Bonne Rodriquez (Cuba), 6-4
65 kg/143 lbs. - Alejandro Enrique Valdes Tobier (Cuba) tech fall over Sayatbek Okassov (Kazakhstan), 10-0
70 kg/154 lbs. – Franklin Maren Castillo (Cuba) decision over Meirzhan Ashirov (Kazakhstan), 7-1
74 kg/163 lbs. – Livan Lopez Azcuy (Cuba) won by forfeit
79 kg/174 lbs. - Saken Aitzhanov (Kazakhstan) fall over Yoan Zulueta Morales (Cuba) 
86 kg/189 lbs. - Yurieski Torreblanca Queralta (Cuba) decision over Elkhan Assadov (Kazakhstan), 4-2
92 kg/202.5 lbs. - Iliskhan Chilayev (Kazakhstan) tech fall over Lazaro Daniel Hernandez Luis (Cuba), 12-2
97 kg/213 lbs. - Mamed Ibragimov (Kazakhstan)decision over Reineris Salas Perez (Cuba), 3-3
125 kg/275 lbs. - Daulet Shabanbay (Kazakhstan) tech fall over Yudenny Alapajon Estevez (Cuba), 10-1

SEVENTH PLACE MATCH: KAZAKHSTAN VS. INDIA // 12:30 P.M. // MAT B
57 kg/125.5 lbs. - Mukhambed Kuatbek (Kazakhstan) won by forfeit
61 kg/134 lbs. - Rassul Kaliyev (Kazakhstan) decision over Sandeep Tomar (India), 10-6
65 kg/143 lbs. - Sayatbek Okassov (Kazakhstan) tech fall over Sharvan (India), 10-0
70 kg/154 lbs. - Meirzhan Ashirov (Kazakhstan) decision over Arun Kumar (India), 6-0
74 kg/163 lbs. - Daniyar Kaisanov (Kazakhstan) decision over Vinod Kumar Omprakash (India), 13-7
79 kg/174 lbs. - Saken Aitzhanov (Kazakhstan) fall over Sachin Giri (India)
86 kg/189 lbs. - Elkan Assadov (Kazakhstan) decision over Pawan Kumar (India), 3-2
92 kg/202.5 lbs. - Iliskhan Chilayev (Kazakhstan) decision over Deepak Punia (India), 10-3
97 kg/213 lbs. - Mamed Ibragimov (Kazakhstan) tech fall over Viky (India), 10-0
125 kg/275 lbs. – Daulet Shabanbay (Kazakhstan) tech fall over Pushpender Singh (India), 10-0
 
FIFTH PLACE MATCH: GEORGIA VS. MONGOLIA // 12:30 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. - Bekhbayar Erdenebat (Mongolia) decision over Teimuraz Vanishvili (Georgia), 4-0
61 kg/134 lbs. - Tuvshintulga Tumenbileg (Mongolia) tech fall over Lasha Lomtadze (Georgia), 11-0
65 kg/143 lbs. - Magomed Saidovi (Georgia) won by forfeit
70 kg/154 lbs. - Levan Kelekhsashvili (Georgia) decision over Ganbayar Sanjaa (Mongolia), 2-1
74 kg/163 lbs. - Tarzan Maisuradze (Georgia) decision over Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia), 7-1
79 kg/174 lbs. - Tariel Gaphrindashvili (Georgia) decision over Gantulga Iderkhuu (Mongolia), 22-17 
86 kg/189 lbs. - Uitumen Orgodol (Mongolia) decision over David Khutsishvili (Georgia), 12-5
92 kg/202.5 lbs. - Dato Marsagishvili (Georgia) won by medical forfeit
97 kg/213 lbs. - Givi Matcharashvili (Georgia) tech fall over Batzul Ulziisaikhan (Mongolia), 10-0
125 kg/275 lbs. – Zolboo Natsagsuren (Mongolia) decision over Zviadi Metreveli (Georgia), 6-0
 
THIRD PLACE MATCH: CUBA VS. JAPAN // 2:15 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. - Yuki Takahashi (Japan) decision over Andreeu Ortega (Cuba), 7-5
61 kg/134 lbs. - Kazuya Koyanagi (Japan) decision over Yowlys Bonne Rodriquez (Cuba), 9-6
65 kg/143 lbs. - Daichi Takatani (Japan) decision over Alejandro Enrique Valdes Tobier (Cuba), 10-8
70 kg/154 lbs. - Franklin Maren Castillo (Cuba) decision over Keisuke Otoguro (Japan), 8-4
74 kg/163 lbs. - Yuhi Fujinami (Japan) tech fall over Livan Lopez Azcuy (Cuba), 16-5
79 kg/174 lbs. - Sohsuke Takatani (Japan) tech fall over Yoan Zulueta Morales (Cuba), 10-0
86 kg/189 lbs. - Yurieski Torreblanca Queralta (Cuba) decision over Shota Shirai (Japan), 4-1
92 kg/202.5 lbs. - Lazaro Daniel Hernandez (Cuba) decision over Takashi Ishiguro (Japan), 4-4
97 kg/213 lbs. - Reineris Salas Perez (Cuba) tech fall over Taira Sonoda (Japan), 12-0
125 kg/275 lbs. - Taiki Yammoto (Japan) decision over Yudenny Alapajon Estevez (Cuba), 6-5
 
GOLD MEDAL MATCH: USA VS. AZERBAIJAN // 4 P.M. // MAT A
57 kg/125.5 lbs. – Giorgi Edisherashvili (Azerbaijan) decision over Thomas Gilman (USA), 8-7
61 kg/134 lbs. - Kendric Maple (USA) decision over Afgan Khashalov (Azerbaijan), 6-2 
65 kg/143 lbs. - Logan Stieber (USA) decision over Haji Aliyev (Azerbaijan), 6-3
70 kg/154 lbs. – Joshgun Azimov (Azerbaijan)  decision over James Green (USA), 4-4 
74 kg/163 lbs. – Jordan Burroughs (USA) fall over Gasjimurad  Omarov (Azerbaijan), 3:15
79 kg/174 lbs. - Kyle Dake (USA) decision over Jabrayil Hasanov (Azerbaijan), 5-3 
86 kg/189 lbs. - David Taylor (USA) tech fall over Aleksander Gostiev (Azerbaijan), 12-2
92 kg/202.5 lbs. – Aslanbek Alborov (Azerbaijan) decision over J’den Cox (USA), 4-4
97 kg/213 lbs. - Kyle Snyder (USA) tech fall over Roman Bakirov (Azerbaijan), 14-3
125 kg/275 lbs. – Jamaladdin Magomedov decision over Nick Gwiazdowski (USA), 4-3